TARİHÇEMİZ

Beşe ailesi, 1830’lardan bu yana helvanın geleneksel damak tadı için hizmet veriyor. 

1850’li yıllarda Manisa’da başlıyor bu yolculuk. Yaklaşık yüz otuz yıllık bir birikim oluşturan markamız 1885’te tescilleniyor. Hacı Ahmet Efendi, Manisa’da kuruyor ilk helva tesisini. Sonra Cumhuriyet’in ilk yıllarında Türkiye gibi büyüyüp gelişiyor firmamız. Ziya Ahmet Manisalı, büyük Manisa yangınından sonra üretim merkezini İzmir’e taşıyor. Agora’dan Kestanepazarı’na uzanan tarihi Havra sokağı böylelikle yurdu oluyor Ege’nin en güzel helvasının. Ayrıca 1930’larda İstanbul, Zonguldak ve Adana’da yeni fabrikalar katılıyor aileye. 

1885’teki lezzeti o günkü gibi yaşatan Beşe, üretim hacmini ve etkinliklerini her yıl biraz daha artırıyor. Ürünlerimiz Amerika ve Avrupa’nın pek çok ülkesinde seviliyor. Tahin ve helvaya kattığımız lezzet zenginliği geleneksel tatlara yeni deneyimleri de ekliyor.

Markanın gelişimi, 1990’lara gelindiğinde üçüncü kuşak üreticilerden Ömer Beşe’nin kurduğu modern tesislerle sürüyor. 1991 yılında Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın düzenlediği “başarılı sanayiciler töreni”nde, devrin başbakanı Süleyman Demirel’den “Sanayide 100 yıl” ödülünü alarak taçlanıyor. Bu bölgede tüm sektörler içinde 100 yıl ödülünü almayı hak etmiş ilk ve tek firma olmanın sorumluluğunu taşıyoruz. Firmamızın bir önemli özelliği de sektörde TSE belgesi alan ilk kuruluş olması. Bu da yüz elli yıllık çınarımızın ustalık ve deneyimini perçinliyor.

EKATALOG

Beşe Helva 2023 ürün kataloğunu incelemek için tıklayın...

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.